Inovācijas palēninās?

logsViedtālruņi. Automašīnas kas pašas sevi vada. Ģenētiskā manipulācija. Katra nedēļa, šķiet, nes jaunu atklājumu vai ieskatu. Iespējas šķiet neierobežotākas nekā jebkad agrāk. Tomēr ir daži, kas saka, ka cilvēku sasniegumi palēninās; un patiešām, ka tai ir jābremzē.

Pēc patentu pieteikumiem: vai tiešām inovācijas palēninās?

Neskatoties uz šiem un neskaitāmajiem citiem atklājumu piemēriem, daži joprojām saka, ka inovācijas palēninās. Daudzi ir noraidījuši šīs prasības. Pats Bils Geitss šādus argumentus ir nosaucis par “stulbiem”. Un, no vienas puses, ir viegli saskatīt Geitsa pamatojumu.

Populārs arguments, ka inovācijas palēninās, balstās uz gadā iesniegto patentu pieteikumu skaitu. Laika posmā no 2011. līdz 2013. gadam patentu skaits ir pieaudzis; un, lai gan patentējami izgudrojumi joprojām katru gadu parādās miljonos, izaugsmes temps 2014. gadā bija pārsteidzoši mazāks. Izaugsmes temps 2015. gadā nedaudz atjaunojās, bet tuvojās iepriekšējiem gadiem. No šī viedokļa inovācija neatbilst iepriekšējiem gadiem.

Tomēr patentu pieteikumi ir dārgi, darbietilpīgi un neskaidri. Ir daudzi iemesli, kāpēc no tiem atteikties. Dažos gadījumos patenti nav pat piemērots atklājuma aizsardzības mehānisms. Rezultātā tikai patentu pieteikumu skaitīšana izslēdz noteiktas inovācijas jomas. Piemēram, pēc juridiskās lietas Alice Corp pret CLS Bank International komerciālo programmatūru izstrādes nozare pēdējos gados ir vairāk paļāvusies uz preču zīmēm nekā patentiem.

Patentu apstiprināšanu var ietekmēt arī birokrātiskās noskaņas. Ja viena gada laikā notiek liela patentu apstiprināšanas procentuālā daļa, ASV Patentu un tirdzniecības birojs nākamajā gadā var rūpīgāk izskatīt pieteikumus, lai nodrošinātu augstu patentu kvalitāti. Apstiprinājumu procentuālais daudzums gadu no gada var ievērojami atšķirties. Paredzot augstāku standartu, var tikt iesniegts mazāk patentu pieteikumu.

Apsverot šos ārējos faktorus, patentu pieteikumu kā metrikas izmantošana inovācijām izskatās neuzticama un, iespējams, viendimensionāla.