6 riski ko izvērtēt aizņemoties naudu

Aizņemties naudu nekad nav tikai aizņemties naudu. Aiz šīs darbības slēpjas neskaitāmi riski – kā materiāli, tā emocionāli. Diemžēl mūsdienu steidzīgajā ritmā mēs mēdzam būt pārlieku karstgalvīgi un nedomāt par sekām, jo vajag taču tagad un tūlīt. Vecmāmiņas un vectētiņi trīsreiz apdomāja, pirms aizņēmās, jo nopelnīt visu pašu spēkiem taču ir lielākais gods. Vai tiešām aizņēmums ir tas, kas tev ir vajadzīgs? Apdomā kārtīgi.

Sabojātas attiecības

Pilns internets ir ar bēdu stāstiem, kuros galvenajā lomā ir ātrais kredīts internetā. Taču vēl vairāk ir nepublicēto stāstu ar ne pārāk laimīgām beigām un sairušām draudzībām vai ģimenes saitēm. Izrādās, ka pat simts eiro var būt par iemeslu neatgriezeniski sabojātām attiecībām ar brāļiem un māsām. Piekritīsi, ka tas ir pavisam nepareizi, vai ne? Aizņēmums noteikti nav tā vērts – labāk atrast veidus, kā papildus nopelnīt nepieciešamo naudas summu.

Parādu piedziņa

Esi nokļuvis ātro kredītu gūstā un nespēj nomaksāt ne pamatparādu, ne soda procentus? Rēķinies, ka tev ir visas iespējas nokļūt parādu piedzinēju sarakstā. Un ja reiz tas ir noticis, tad atpakaļceļa vairs nav – parāds būs jāatmaksā jebkurā gadījumā, un nereti pat caur tiesu. Un nav nozīmes, vai kredīta ņēmējs atrodas Latvijā vai ārvalstīs – no parādu piedzinējiem paslēpties ir grūti. Vai tas ir ceļš, ko vēlies iet? Domājams, ka nē.

Sabojāta kredītvēsture

Turpinot iepriekšējo punktu, neatgriezenisks blakusefekts nenokārtotām kredītsaistībām ir sabojāta kredītvēsture jeb tavu finansiālo darījumu pārskats. Pat dažu dienu ilgi kavējumi var sabojāt kredītvēsturi, nemaz nerunājot par augstākminētajiem scenārijiem. Nebanku aizdevēji gan tik strikti neskatās uz personu vēsturi, taču bankas var atteikt aizdevumu arī regulāri kavētu komunālo maksājumu dēļ.

Kāpēc tā? Jo tas skaidri un gaiši parāda cilvēka attieksmi pret finansiālajām siatsībām un atbildības līmeni. Esi godprātīgs maksājums un nākotnē nebūs problēmu!

Iespēja palikt bez mājām

Vai tev ir kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu? Tad tu noteikti esi informēts par riskiem, kas notiek aizņēmuma neatmaksāšanas gadījumā. Mājokļa kredīts nav joka lieta, un tās ir ilgtermiņa saistības, kas jāuzņemās kredīta ņēmējam, nevis viņa ģimenes locekļiem.

Vai tu gribētu, lai ģimene paliek bez jumta? Nē! Tādēļ, pirms ilgtermiņa aizņēmuma rūpīgi izvērtē savas iespējas ik mēnesi veikt maksājumus. Lieliska opcija, kas pasargās tevi un tuviniekus, ir kredīta apdrošināšana.

Tirgus svārtības

Vēl viena nianse, kas jāņem vērā, ja ir plānots kredīts pret nekustamo ķīlu, – tirgus svārstības. Ieķīlāts īpašums vēl nenozīmē to, ka no kredīta izdosies izsprukt bez parādsaistībām. Lai arī mūsdienās bankas ļoti rūpīgi novērtē ķīlu un labi spēj prognozēt tirgus svārstības, tāpat paliek iespēja, ka ieķīlātā īpašuma cena var strauji kristies. Šādos gadījumos ar pārdotā īpašuma summu var nepietikt, lai atmaksātu kredītsaistības.

Banka var atteikt kredītu

Mēdz gadīties situācijas, kad no parādsaistībām izķepurojies cilvēks nu ir ticis pie labi atalgota darba un ir gatavs ilgtermiņa aizdevumam. Taču banka to nepiešķir, jo ātrie aizdevumi diemžēl ir atstājuši zīmogu uz mūžu, un, lai cik labi būtu cilvēka nodomi, bankas nepiešķirs aizdevumu. Der atcerēties, ka neatmaksāts pārsimt eiro aizņēmums var pārtapt par milzu sniega bumbu un atspēlēties nākotnē.

Personām, kas pilda kredītsaistības atbilstoši nebanku aizdevēju noteikumiem, uztraukumam nav pamata, jo tas nekādi neietekmēs kredītvēsturi. Ātrie aizdevumi paši par sevi nav slikti, ir tikai jāizvērtē nepieciešamība pēc tiem un savas iespējas atmaksāt.